Kadıneki Yazı,

Rakibini belirlemenin gücü


Aryana Baran-09 Nis 2023

HDP ve Kürt halkı bu toplumsal belirleyici ve tarih yazıcı rolünün farkında olmalıdır. Bu moral üstünlüğü ile sandığa gidecekleri açıktır

Türkiye yoğun şekilde seçim gündemini yaşarken, seçime hazırlanan her partinin, her bileşimin güçlü olduğu, deneyimli olduğu yönler öne çıkarılmaktadır. Her güç kendisini seçim hazırlığı ile sınamaktadır. Böyle zamanlarda kendi gücünün farkında olmak ve onu verimli, işlevli şekilde değerlendirmek önemlidir. Bu değerlendirme hem nesnel hem de moral üstünlüğü açısından başarmada ciddi rol oynar.

Gerek  ideolojik ve paradigmasal gerekse de toplumsal projeler itibariyle Türkiye’nin en ilerici, en kapsayıcı; toplumsal amaçları itibariyle en hakikatli bileşimi olmasına rağmen HDP’nin bunu yeterince işlevli kılamadığı düşünülmektedir. Sahip olduğu  gücü ve avantajları gerektiğince görmesi ve bu farkındalıkla yaklaşması bu tarihsel süreçte daha da önem kazanmaktadır.

Diğer birçok boyutun yanında, HDP’nin politik deneyim konusunda oldukça tecrübe kazandığını belirtmek yerinde olur. Sıradan bir sistem partisi olmadığı için, sıradan durumlarla yüz yüze kalmamaktadır. Dolayısıyla yaşadığı her pratik, derin politik deneyime ve farkındalığa yol açıyor.  Genelde HDP, özelde Kürt halkı tarihinin en deneyimli, en politikleşmiş düzeyini yaşamaktadır. Bu durum politik esneklik, kapsayıcılık, derinlik ve manevra gücünü arttırıyor. Karşılaştığı  her şey bugüne kadar bir biçimde yüzleştiği, sınandığı mücadele konuları ve boyutlarıdır. Unutmamak ve farkındalık gücüne dönüştürmek, işlevli kılmak için yeterlidir. Bu durum HDP’nin her zamankinden daha fazla ilkelerinde net ve keskin, politikada esnek ve kapsayıcı olmasını sağlayacak bir avantajdır.

Geçmiş yıllarda ve seçimlerde yaşanan mücadele deneyimleri önemliydi. Genelde HDP seçmeni özelde Kürt halkı partisine çıkarcılığın ötesinde yürekten, adeta fedaice bağlı bir topluluktur. Bu nedenle iktidarın basit ayak oyunları HDP seçmenini hiçbir biçimde durduğu çizgiden kımıldatamaz. Bu bağlılıkta Kürt halkının karakterinde var olan doğal toplum izleri ve uzun süreli direniş belirleyici rol oynamıştır. Kürt halkının aşiret kültüründen (bozulan ve sisteme bulaşan yönleri hariç) edindiği dobralık, mutlak bağlılık ilişkilerini dürüstlüğe dayandırma özellikleri bilinmektedir. Bu özelliktir ki, düşmanı dahi olsa kapısından içeri girene zarar verilmesine asla izin vermez, ölümü pahasına korur. Bu özellik geçmiş yıllarda,  özellikle seçim süreçlerinde, esnek ittifaklar geliştirme konusunda zorladı. Politik, taktiksel ittifakları hazmetmede zorlandı. Yarın kendisiyle yarışıp çatışabilecek, mücadele etmesi gerekecek olanlarla yan yana durmaya, ortaklaşmaya fazla anlam veremedi. Partisine bağlılığı gereği kararlarını uygulasa da, bu ittifak ve ortaklaşmalar fazla içine sinmedi.

Bütün bu zorlu yıllar boyunca HDP pratikte deneyimledi ve değişti. Şimdi  Kürt halkı da, HDP seçmeninin geneli de farklı bir farkındalık ve bilinçlilik düzeyindedir. Kiminle, neden yan yana gelebileceğini ve kime, neden oy verebileceğini biliyor. Çünkü biliyor ki, yeryüzünde hiç kimse, hiçbir toplum tek başına ve dışındaki güçlerden kopuk yaşayamaz. Etkileşim ve akış içinde olmak durumundadır. Kendi öz gücüne dayanma, kendi ayakları üzerinde durma esas iken; politik, taktiksel ilişkiler kuramamak darlık ve güçsüzlüktür. Siyasal güçler, partiler, toplumsal yararlar, kimi ortak politik hedefler yan yana gelebilir, dayanışma içinde olmak zorunda değillerdir. Dahası gerektiği noktada çatışarak mücadelelerini sürdürürler, rakip olabilirler. Stratejik, ilkesel, amaç ve inanç birliğine dayalı ortaklıkları ile politik çıkar çakışması nedeniyle yan yana gelmek bu anlamda birbirinden farklıdır.

Bu farklılığın farkına varmak, politik bir öngörü ve perspektife sahip olmak, HDP’yi güçlendirmiştir. Kendi öz gücüne dayalı mücadeleyi sürdürürken, uygun bulduklarıyla dayanışma içinde olma, politik tutumda ortaklaşma HDP’nin ve Kürt halkının zayıflığını değil, gücünü gösterir. HDP Türkiye halkları için öngördüğü demokratik, özgür yaşam perspektifi ile gelecekte belirleyici rol oynamaya aday temel güçtür. Birinci partidir. Bu anlamda demokrasi  ve özgürlük mücadelesini yükselteceği açıktır. Bununla beraber yarın karşısında mücadele edeceği rakiplerini belirleme de tercih ve irade gücüne sahip olması çok önemlidir. HDP ve Kürt halkı bu toplumsal belirleyici ve tarih yazıcı rolünün farkında olmalıdır. Bu moral üstünlüğü ile sandığa gidecekleri açıktır.

Politik, taktiksel ortaklaşmalara bu tarzda değinirken, stratejik, ilkesel buluşmayı, deyim yerindeyse yol yoldaşlığını ve kader birliğini de çok daha fazla önemsemek gerektiği açıktır. Böylesi ortaklıklar amaçsal, ilkesel, birliğe , dürüstlüğe ve açıklığa dayanır. Bu samimiyeti ve ciddiyeti korumak HDP’nin geleceği açısından stratejik önemdedir. Sistem siyaset anlayışının, devletçi zihniyetin bulaştığı dar, pragmatist, küçük mülkiyetçi, on yılların büyük mücadelesini, bedellerini göz ardı eden, basit politik oyunlarla güç olunacağını sanıp meyleden yaklaşımlar büyük tehlike arz eder. İttifakın ve hiçbir HDP bileşeninin buna tenezzül etmeyeceğine, tarihsel rolünün farkında olacağına inanıyorum. Kürt halkı ve HDP seçmeni belki de en çok böylesi sistem politikasına çekmeye çalışacak oyunlara, eğilimlere karşı uyanık olmak durumundadır. Bir halk, kendi temsilcilerini seçmek kadar, kendisi adına konuşanları denetlediği ve gerektiğinde hesap sorduğu oranda iradeleşir ve geleceğinin sahibi olur. HDP seçmeni, Kürt halkı, Türkiye halkları bunu fazlasıyla hak ediyor ve bunu yapabilecek politik deneyime sahiptir. Başka türlü, ne insanca yaşama imkanı vardır ne de özgürlük ve demokrasi fırsatı.

*Tutuklu Kadın Siyasetçi


Etiketler : HDP, seçim 2023, 14 mayıs 2023 seçimleri, Seçim, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Yeşil Sol Parti, Üçüncü Yol,


...

Aryana Baran