Kadıneki Çeviri,

ABD’de kayıp ve öldürülen yerli kadınların mücadeleleri


Claire Charlo-14 May 2023

Etkinliklerde çoğu insan kırmızı giyer, bazılarının ağızlarına kırmızı bir el izi çizilir, bu elin anlamı yüzyıllar boyunca öldürülen veya kaybolan binlerce yerli kadının sembolü

Sömürgecilerin topraklarımızı ilk kez işgal ettiği 1492'den yılından beri, yerli kadınlar ve kızlar cinsel obje görülüp fetişleştirildi. Yerli kadınlar bugün hâlâ cinayet, cinsel saldırı ve diğer şiddet tehlikesiyle karşı karşıya durumdalar. Uluslararası İnsan Kimliği Sempozyumu tarafından araştırıldığı üzere, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yerli kadınlar şiddet oranı ülkedeki yaşayan diğer kadınlara göre en yüksek şiddet oranıdır.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından toplanan verilere göre, ABD'nin bazı ilçelerinde yerli kadınların cinayet oranları ulusal ortalamanın on katı olarak tespit edilmiştir. Aynı rapor, yerli kadınların beyaz, siyah veya asyalı kadınlara kıyasla tecavüze veya cinsel saldırıya uğrama ihtimalinin neredeyse üç katı olduğunu ortaya koyuyor. 2016'da yayınlanan bir rapor, yerli kadınlara (ve yerli erkeklere) yönelik ırklar arası şiddetin ırk içi şiddetten daha yaygın olduğunu, yani şiddet eylemlerinin çoğunun yerli olmayan failler tarafından işlendiğini öne sürüyor.

Pocahontas

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk belgelenmiş ‘Kayıp ve Öldürülen Yerli Kadın (MMIW)’ vakası, Disney'in Pocahontas adını verdiği kişiydi. Gerçek adı Matoaka'ydı. Disney'de gördüğünüz romantik hikaye aslında bir yalandır. Matoaka kaçırıldı, tecavüze uğradı, savaş esiri olarak kullanıldı ve sonunda 19 yaşında zehirlenerek öldürüldü.

Sacajewea, bir başka tanınmış tarihsel yerli kadın figürdür. Sacajewea, çocuk kaçakçılığının kurbanıydı, birkaç kabile dili biliyordu. Önce Lewis ve Clark Expedition’un  çalışanları tarafından satın alındı. Rıza dışı birliktelik sonucu hamile kaldı. Lewis ve Clark onu sadece tercüman olarak değil, aynı zamanda saldırıya uğrarlarsa canlı kalkan olarak da kullanmak istiyorlardı, çünkü yanlarında hamile bir genç kız olursa daha güvende olacaklarını düşünüyorlardı. Sefer sırasında doğum yaptı. Sacajewea’ya keşif gezisinden sonra ne olduğu bilinmiyor. Bazı iddialara göre; kocasıyla yaşadı ve gizemli bir şekilde ortadan kayboldu veya öldü. Sömürgeleştirilmiş tarih, Sacajewea’yı Lewis ve Clark'a yardım etmeyi seçen biri olarak tanıtıyor. Sacajewea keşif gezisiyle Kuzey Dakota'dan Pasifik Okyanusu'na seyahat eden, Kızılderili halkıyla kültürel bağlantılar kuran ve keşif gezisinin bilgisine katkıda bulunan bir kadın olarak tanımlanıyor.

Sacajewea

Sacajewea’nın hayatı, mal gibi alınıp satılan, insan ticaretine maruz kalmış, Yerli, hamile, genç bir kızın badanalı bir versiyonu.’

Lewis ve Clark, Sacajawea olmasaydı hayatta kalamazdı.

5 Mayıs tarihi 2017'den beri, ABD'de ‘Kayıp ve Öldürülen Yerli Kadın ve Kız Çocukları için Ulusal Farkındalık Günü’ olarak kabul edilmektedir. 5 Mayıs’ın tarihi anlamı ise, 2013 yılında Kuzey Cheyenne Bölgesi'nde kaybolan ve öldürülmüş olarak bulunan Kuzey Cheyenne Kabilesi'nden 21 yaşındaki Hanna Harris'in doğum günü.

Toplumsal çabalarının yanı sıra son belgeseller, krize daha geniş bir kamuoyu dikkatini topladı. 5 Mayıs'ta ülke genelinde binlerce insan yürüyüşlere, forumlara, toplantılarına ve gece nöbetlerine katılarak yas tutuyor.

Etkinliklerde çoğu insan kırmızı giyer, bazılarının ağızlarına kırmızı bir el izi çizilir, bu elin anlamı yüzyıllar boyunca öldürülen veya kaybolan binlerce yerli kadının sembolü.

Hanna Harris, Selena Not Afraid, Jermain Charlo, Kaysera Stops Pretty Places, Henny Scott ve Ashley Loring Heavyrunner gibi yerli kadınlar-gençler ve medyada yer almayan çok daha fazlası kayıp veya trajik bir şekilde öldürüldü. Jeannette Rankin Barış Merkezi, kayıp ve öldürülen yerli kadınların akrabalarıyla(MMIW/R) ve aileleriyle dayanışma içindedir.

*Claire Charlo, Yerli Çevre Ağı için Yerli Feminizm Organizatörüdür


Etiketler : Kadın Mücadelesi, ABD, Mezoamerikan yerli halkı, Pocahontas, Disney, Sacajewea, Kayıp ve Öldürülen Yerli Kadın ve Kız Çocukları için Ulusal Farkındalık Günü, Matoaka, Hanna Harris, 5 Mayıs 2017,


...

Claire Charlo