Kadıneki Yazı,

Newroz kadın bayramıdır


Yüksel Mutlu-19 Mar 2023

Newroz kadınların faşizme karşı tekçiliğe karşı, onun zihniyetiyle mücadelesi demektir. Aynı zamanda katledilen kadınların isyanıdır

6 Şubat’ta Maraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremde kaybettiğimiz insanlarımızı anarak başlayayım. Derin bir acı, cümlelerin kifayetsiz olduğu zamanlar, devirleri daim olsun.

Kanımca ölenlerin sayısı resmi açıklamaların çok üstünde. Tabii AKP’nin yine algı yürüterek “yüzyılın felaketi” olarak lanse ettiği şeyin aslında iktidarın beceriksizliğini, arama kurtarma rezaletinin, deprem bölgesine geç gitmeyi örtemeyeceği aşikar. Depremin üzerinden bir ayı aşan bir sürede de bu rezaletin devam ettiği görülüyor. Kızılay’ın depremzedelere sattığı çadırlar, AFAD’ın vinç rezaleti gibi birçok konu var ve sorunlar çoğalarak devam ediyor. Gittikleri her ilde helallik istemelerinin nedeni kimsenin buna inanmadığındandır. Çünkü halk yaşadığını görüyor, biliyor ve analiz ediyor.

O yüzden deprem bölgesinden yükselen isyan, öfke, yaşanmışlıklar, mutsuzluk 8 Mart’ta kadınların erkek egemen sisteme karşı güçlü bir itirazı haline geldi. Kadınlar tüm illerde coşkuyla direniş ruhuyla alanları doldurdu. Bu ruh Newroz meydanlarına ve 14 Mayıs’ta yapılacak olan hayati seçimlere yansıyacak, böylesi tarihi bir süreçte Newroz alanlarına çıkılacak. Tüm kesimler kadınlar, gençler, Kürtler, Aleviler, emekçiler, çevre gönülleri alanlarda taleplerini haykıracaklar.

 

Her yıl Newroz’u değişime, dönüşüme ,demokrasiye, haklara kavuşacağımız yıl olarak görmek istiyoruz. Temennilerimiz ,dileklerimiz, mücadelemiz kadına yönelik şiddet son bulsun, ekonomik kriz bitsin, Alevilerin ve diğer inanç gruplarının eşit yurttaşlık sorunları çözülsün, Kürt sorunu çözülsün, düşünce ,ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılsın vb. birçok toplumsal taleplerimizin gerçekleşmesi için Newroz kutlamaları için her 21 Mart’ta alanlardayız. Bu yıl ki Newroz aslında bir yandan da kaybettiğimiz insanlarımızı anacağımız, hayatını kaybedenlere adayacağımız, onları öldürenin ne olduğunu unutmadan, alanlarda taleplerimizi haykıracağımız bir yıl ve değişime dönüşüme biraz daha yaklaşacağımız bir yıl olacak.

Peki 2023 Newroz’u kadınlar için nasıl bir anlama sahip?

Newroz, yüzyıllardır  bir halkın zalim bir tirandan kurtulup özgürlüğüne kavuşmasının sembolüdür. Baharın uyanışı Kürt halkının, Kürt kadınlarının yaşamlarına, özgürlüğüne, mücadelesine sahip çıkma günüdür. Dünyanın bir çok ülkesinde “Jin, Jiyan, Azadi” sloganın evrenselleştiği, kadın mücadelesinin büyüdüğü böylesi bir zamanda kadınlar özgürlüğe daha da yakın. Dünya kadın hareketleriyle de dayanışmayı arttıracağımız bir Newroz yılı...

Newroz ateşi özgürlük ateşi olacak. İşte tam da bu yüzden Newroz ateşi zalime zulme karşı duruştur. Kürt kadınları ve dostları bu politik duruşta çağdaş Dehak’lara karşı mücadeleyi sembolize ediyorlar.

Newroz kadınların faşizme karşı tekçiliğe karşı, onun zihniyetiyle mücadelesi demektir. Aynı zamanda katledilen kadınların isyanıdır. Çocuk istismarına karşı, mücadele, doğaya tahakküm etmeye itirazdır. Depremde tarikatlara teslim edilen çocukların ailelerine kavuşma mücadelesidir.

Bu yıl ki Newroz iktidarın gidişinin müjdecisi olacak. AKP-MHP iktidarı bunca yıl kadınları, gençleri, Kürtleri, Alevileri, kendisine benzemeyen tüm toplumsal kesimleri tanımadı. Milliyetçiliği, militarizmi pompaladı bugün birçok kadın siyaset yaptığı için hapishanelerde siyaset yaptıkları, özgürlük istedikleri, demokrasi dedikleri, insanının insana tahakkümüne karşı çıktıkları, en önemlisi de eşitlik istedikleri, eşbaşkanlık mor çizgimizdir dedikleri için cezalandırılıyorlar.

 

Sayın Öcalan uzun zamandır İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış tecrit altında. Ne ailesiyle ne de avukatlarıyla görüştürülüyor. Tecrit tüm toplumu, kadını, genci herkesi kapsıyor. Kürtler bu durumdan rahatsız ve süreci endişe verici buluyorlar. Seçimler Sayın Öcalan’a uygulanan katılaştırılmış tecridin sona ermesi içinde mücadele gerekçesi olacaktır.

AKP-MHP hükümeti toplumun taleplerini dinlemedi, zorla, baskıyla, zulümle bastırmaya susturmaya çalıştı ve buna halen devam ediyor. Deprem de bu iktidarın gidişine son nokta olacak gibi görünüyor.14 Mayıs bunun son günü olacak gibi görünüyor. Bizler için hiçbir şey bitmiş olmayacak tabii ki mücadeleye devam edeceğiz. Hepimizin bu seçimde çok çalışması gerekiyor, faşizmden, tekçilikten kurtulmanın yolu birlikte mücadele edip bu süreçten güçlü bir kadın örgütlülüğü yaratmalıyız.

Kadınların mücadele arayışı bitmeyecek biliyoruz, önümüzde dikensiz gül bahçesi yok fakat toplumun nefes  almaya ihtiyacı var. Doğanın tahribatına karşı mücadele devam edecek, kadın katliamlarına, patriyarkaya, yoksulluğa karşı, Alevilerin eşit yurttaşlık hakları için, Kürt halkının özgürlüğe bir adım daha yaklaşması için…

Newroz isyanın, direnişin, mücadelenin eşitliğin simgesidir.

Onun için, Newroz kadın bayramıdır.

Tüm kadınlar Newroz’a Newroz Piroz Be...

Newroz Bimbarek Bo...


Etiketler : Newroz, Newroz ve kadınları, Deprem, 11 il depremi, depremde kadın, Maraş depremi, Newroz 2023, 2023 Newrozu,


...

Yüksel Mutlu