Kadıneki Sağlık,

Hygieia hala  derman


Selma Güngör-12 Mar 2023

Depremin ilk gününden itibaren de tüm toplum sağlıklı kalabilmek için, hastalıklardan korunabilmek için, hastalıklarını iyileştirebilmek için 24 yüz yıl öncesinin tanrıçası Hygieia’yı anarak, Hygieia’ya sığındı

Patriyarkal kapitalist sistemin kar hırsıyla emeğimizi daha çok sömürmek için yarattığı güvenli  olmayan işyerleri ve yaşadığımız konutlar her an olmasını beklediğimiz, yaratacağı etkinin ne olduğunu bilmemize, karar vericilerin hemen tamamının 1999 Marmara Bölgesi deprem zincirlerine tanık olmasına,  yaşadığımız yerlerin depreme dayanıklı hale getirilmesi için hepimiz vergi ödemiş olmamıza rağmen yerle bir oldu. 50 binden fazla insan öldü, 80 binden fazla insan yaralandı. Ölenlerin hiç birini unutmayacağız. Tüm yaralıların yaralarını da birlikte saracağız.

Depremin ilk gününden itibaren de tüm toplum sağlıklı kalabilmek için, hastalıklardan korunabilmek için, hastalıklarını iyileştirebilmek için 24 yüz yıl öncesinin tanrıçası Hygieia’yı anarak, Hygieia’ya sığındı. Hijyen paketleri, Hygieia’nın dediği gibi sağ/sağlıklı kalmanın zorunlu  öğeleri olan temiz besin, temiz barınma, temiz giyinme  için gerekenleri satın almak, deprem bölgesinde yaşayanlara ulaştırmak, tükenenlerin sürekliliğini sağlamak için çaba harcıyoruz.

Ama yetemedik. Engellemeler, ekonomik krizle küçülen gelirlerimiz, kısıtlı gelirlerimizle daha önce ödediğimiz vergiler ve bağışlarla hazırlanan malzemeleri tekrar satın almak zorunda olmamız, her şeyin bir metaya dönüşmüş olması bizi zorluyor, engelliyor. Hala çözülmemiş olan barınma sorunu nedeniyle kalabalık çadırlar, çok fazla insanın sıkıştırıldığı çadır kentler deprem bölgelerinin gerçekliği. Bu koşullar içinde, birkaç yıldır sık görülmeye başlayan uyuz ve bitlenme deprem bölgesinde bir salgın haline geldi. Toz içinde yaşamak, yıkanmak temizlenmek için suyun yetersiz olması da iyileşmeyi engelliyor. Herkese geçmiş olsun.

Uyuz/Scabies

Uyuz herkeste her yaşta görülen bir deri parazit hastalığıdır. Sonbahar ve kış aylarında sıklığı artar. Bulaşma toplu yaşam alanlarında, yakın temas eden bireylerde; eşlerde, çocuklara temas eden bireylerde birbirine bulaştırmak biçiminde olur. Kirlilik gerekmez, temiz insana da bulaşır.

Gözle görülmeyen bir parazit olan uyuz akarının cilt altına girmesi ile uyuz hastalığı başlar. Etkenlerin bulaşmasından kaşıntının başlamasına kadar geçen süre ortalama 1 aydır. Bu süre hastalığın ilk atağındaki süredir. Hastalığın tekrarladığı kişilerde bu süre daha kısa ortaya çıkmaktadır. Uyuzun ilk belirtisi özellikle gece çıkan kaşıntıdır. Bununla birlikte tüm vücutta görülebilen ama özellikle kıvrım yerlerinde, diz, dirsek, cinsiyet bölgesi, parmak aralarında sivilceye benzer kabarcıkların olmasıdır. Uyuz akarının hareketine bağlı olarak kabarcıklar arasında1 santimetreye varabilen sillon denilen tünelcikler oluşur ve gözle görülür. Sillonların içine uyuz yumurtalarını bırakır.  Uyuz yağlı cildi sevmez, bu nedenle saçlı deride yüzde ve sırtta sık görülmez.

Uyuz olan kişinin yanı sıra birlikte yaşadığı, yakın temas ettiği kişiler de belirti olmamasına rağmen tedavi edilmelidir.  Tedavide cilde sürülerek uygulanan ilaçlar yanı sıra ağızdan alınan ilaçlar kullanılır.

Permetrin %5lik krem. Saçlı deri ve yüz hariç tüm vücuda sürülür, kulanılmış giysiler giyilir.  12 saat sonra yıkanılarak temizlenir ve temiz giysiler giyilir. Tedavi haftada bir kez olmak üzere iki üç defa tekrarlanır. İki aydan büyük çocuklar dahil herkes de kullanılabilir.

Piretrin %1 losyon ve şampuan (Kwell-P): Krizantem bitkisinin yaprağından elde edilen doğal ilaçlardır. Permetrin gibi uygulanır.

Benzil benzoat %12.5 ve 25 losyon ve şampuan (Scabin, Benzogale): Permetrin gibi uygulanır.

%10 Crotamiton içeren losyon ve kremler: Günde bir kez yıkandıktan sonra tüm vücuda sürülür. Açık yaraya,  saç ve yüze uygulanmaz. Tedavi 5-6 gün sürer. Akşamüstü uygulama kaşıntıyı azaltmak için tercih edilmelidir. Her uygulamadan önce yıkanmak etkiyi arttırır. Gebelerde, emzirenlerde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

%5-10’luk kükürt merhemleri; Gebelerde, emzirenlerde ve çocuklarda, 2 aydan küçük çocuklarda bile güvenle kullanılabilen bir ilaçtır. Kokusu rahatsız eder. Kese yapıldıktan sonra ovalanarak üç gün üst üste yıkanmadan sürülür.

İvermektin tablet: Kilogram  başına  200 mikrogram olmak üzere hesaplanır ve ağızdan tek doz kullanılır. 2 hafta sonra aynı doz tekrarlanır. Dirençli vakalarda 2 haftada bir tek doz şeklinde 3 defa kullanılabilir.Kabuklanmış uyuz durumlarında hem ivermektin tablet yukarıda anlatıldığı gibi, hem de permetrin %5lik krem kullanılmalıdır. Permektin krem haftada 2-3 kere olmak üzere yıkandıktan sonra deriye sürülerek iki hafta kullanılmalıdır. Yaralar varsa antibiyotikli kremler, aşırı kaşınma varsa antihistaminik kullanılabilir.

Cilde uygulanan tedavilerde krem sürüldükten sonra çıkarılan elbise giyilmelidir. Tedavi bitip yıkandıktan sonra temiz giysiler giyilmelidir, yatak çarşafları, havlular, değiştirilmelidir.

Hastalık esnasında giyilen giysiler kaynatılarak giyilmeli, kaynatılamayacak, yıkanamayacak olanlar, yatak yorgan ve yastıklar 3 gün güneşte havalandırılmalıdır. Evde kullanılan tüm kumaştan yapılmış maddeler yıkanmalıdır. Ev elektrik süpürgesiyle yüksek vakumda temizlenmelidir, havalandırılmalıdır.

Hepimize geçmiş olsun.


Etiketler : Deprem, depremde kadın, depremde sağlık, sağlık, afette sağlık,


...

Selma Güngör